Package Name - en to ru translation catalogue (62 entries)

en: Yandex.Metrica settings
ru: Яндекс.Метрика Нaстройки

en: Yandex Metrica
ru: Яндекс Метрика

note: Description of the plugin
en: The official WordPress plugin from the Yandex Metrica team. The plugin is a free tool for connecting tags based on the WordPress CMS. It provides the ability to transfer data about user sessions and e-commerce events directly to the Yandex Metrica dashboard.
ru: Официальный плагин WordPress от команды Яндекс.Метрика. Плагин является бесплатным инструментом для подключения счетчиков на базе CMS WordPress. Он предоставляет возможность передавать данные о посещении пользователей и событиях электронной коммерции напрямую в панель инструментов Яндекс.Метрики.

en: Tags
ru: Cчётчики

en: Tag number
ru: Номер счетчика

en: Session Replay
ru: Вебвизор

en: Extra settings
ru: Дополнительные настройки

en: Brands properties
ru: Свойство Бренда

en: You can send information about the brands of your online store to Yandex.Metrica. Based on this data, Yandex.Metrica generates a report that helps, for example, to determine the most popular or profitable brand. <a href="https://yandex.com/support/metrica/ecommerce/wordpress.html#wordpress__set" target="_blank">More</a>
ru: В Метрику можно передавать информацию о брендах вашего интернет-магазина. На основе этих данных в Метрике формируется отчет, который помогает, например, определить наиболее популярный или прибыльный бренд. <a href="https://yandex.ru/support/metrica/ecommerce/wordpress.html#wordpress__set" target="_blank">Подробнее</a>

en: Brand type
ru: Тип бренда

en: Term
ru: Термин

en: Custom field
ru: Произвольное поле

en: Taxonomy or custom field of brand
ru: Таксономия или произвольное поле бренда

en: *To transfer the product's trademark to the "brand" field, specify the name of the field that is used on your site.
ru: Для передачи торговой марки товара в поле \"brand\", необходимо указать название поля, которое используется на вашем сайте.

en: Targets settings
ru: Настройка целей

en: Goals help track and analyze the meaningful actions of visitors on the site. <a href="https://yandex.com/support/metrica/general/auto-goals.html" target="_blank">List of goals</a>
ru: Цели помогают отследить и проанализировать значимые действия посетителей на сайте. <a href=\"https://yandex.ru/support/metrica/general/recommend-goals.html\" target=\"_blank\">Список целей</a>

en: Target
ru: Цель

en: Target parameter
ru: Параметр цели

en: The visitor has registered on the site
ru: Посетитель зарегистрировался на сайте

en: Left contact information
ru: Оставил контактную информацию

en: Confirmed contact information
ru: Подтвердил контактную информацию

en: The visitor is logged in to the site
ru: Посетитель авторизовался на сайте

en: The visitor subscribed to the mailing list
ru: Посетитель подписался на рассылку

en: The visitor opened the application form
ru: Посетитель открыл форму заявки

en: The visitor filled out and sent the application
ru: Посетитель заполнил и отправил заявку

en: The visitor opened the chat
ru: Посетитель открыл чат

en: The visitor sent a message in the chat
ru: Посетитель отправил сообщение в чате

en: The visitor added the service to favorites
ru: Посетитель добавил услугу в избранное

en: The visitor started placing an order
ru: Посетитель начал оформление заказа

en: The visitor has chosen a payment method
ru: Посетитель выбрал способ оплаты

en: Successful payment
ru: Успешная оплата

en: The visitor confirmed the meeting
ru: Посетитель подтвердил встречу

en: The visitor added the product to the cart
ru: Посетитель добавил товар в корзину

en: View contacts of a seller or contractor
ru: Просмотр контактов продавца или исполнителя

en: Confirmed ad placement
ru: Подтвердил размещение объявления

en: The visitor responded to the ad
ru: Посетитель откликнулся на объявление

en: The visitor contacted the seller or contractor
ru: Посетитель связался с продавцом или исполнителем

en: Successful contact
ru: Успешный контакт

en: The contractor provided a service
ru: Исполнитель оказал услугу

en: Element selector
ru: Селектор элемента

en: Selector name
ru: Название селектора

en: Specify an element's CSS selector
ru: Укажите CSS-селектор элемента

en: Event
ru: Событие

en: Event property
ru: Свойство события

en: Specify a JS event to broadcast the target
ru: Укажите JS-событие для трансляции цели

en: Add
ru: Добавить

en: There are no logs
ru: Логи отсутствуют

en: Brand taxonomy not found on site
ru: Таксономия бренда отсутствует на сайте

en: In the theme "%s" there is no hook on the product page "%s"
ru: В теме \"%s\" на странице товара отсутствует хук \"%s\"

en: Invalid tag number for "%s"
ru: Неверный номер счетчика \"%s\"

en: No Yandex.Metrica tag has been installed on the site yet. To add a tag, <a href="%s" target="_blank">create one</a> and <a href="%s" target="_blank">add its number</a> on <a href="%s">the settings page</a> of the plugin.
ru: На сайте еще не установлен ни один счетчик Яндекс Метрики. Для добавления счетчика <a href="%s" target="_blank">создайте его</a> и <a href="%s" target "_blank">добавьте его номер</a> на <a href="%s"> странице настроек</a> плагина.

en: Yandex.Metrica tags were found installed on the site. We automatically added them to the <a href="%s">settings</a>. We recommend disabling tags in all other plugins or deactivating other plugins that work with the Yandex.Metrica tags.
ru: На сайте были найдены установленные счетчики Яндекс Метрики. Мы автоматически добавили их в <a href=\\\"%s\\\">настройки</a>. Рекомендуем отключить счетчики во всех остальных плагинах или деактивировать другие плагины работающие с метрикой.

en: For the plugin to work, the WordPress version must be 5.2.9 or higher
ru: Для работы плагина версия WordPress должна быть 5.2.9 или выше

en: Settings
ru: Настройки

en: To get started, specify the relevant Yandex.Metrica tag numbers and fill in the company information. You can find the tag number on the <a href="https://metrika.yandex.com/list" target="_blank">"My tags"</a> page next to the site address in Yandex.Metrica. <br>You can create a new tag in the Yandex.Metrica interface via the <a href="https://metrika.yandex.com/" target="_blank">link</a>.
ru: Для начала работы укажите номера нужных счётчиков Яндекс.Метрики и заполните данные о компании. Номер счётчика указан на странице <a href="https://metrika.yandex.ru/list" target="_blank">"Мои счетчики"</a> в Метрике рядом с адресом сайта. <br>Создать новый счётчик можно в интерфейсе Метрики по <a href="https://metrika.yandex.ru/" target="_blank">ссылке</a>.

en: Save
ru: Сохранить

en: View logs
ru: Показать логи

en: Hide logs
ru: Скрыть логи

en: metrica-en.svg
ru: yam-logo.svg

en: Name of data container
ru: Имя контейнера данных

en: To collect statistics from WPForms subscription forms use the settings interface on the Yandex.Metrica plugin page.
ru: Чтобы собирать статистику с форм подписок WPForms, воспользуйтесь интерфейсом настройки на странице плагина Яндекс.Метрика

en: To collect statistics from Ninja Forms subscription forms use the settings interface on the Yandex.Metrica plugin page.
ru: Чтобы собирать статистику с форм подписок Ninja Forms, воспользуйтесь интерфейсом настройки на странице плагина Яндекс.Метрика
